fbpx Skip to content

Pamiętaj o dziecku – foteliki, zabezpieczenia, przepisy

fotelik samochodowy
Wyruszając w dalszą podróż zwykle sprawdzamy trasę, przygotowujemy GPS, oceniamy stan techniczny samochodu, tankujemy, przygotowujemy jedzenie. Często zdarza się, że zapominamy o podstawowych rzeczach, np. o bezpieczeństwu naszych najbliższych, a szczególnie dzieci. Posiadamy jakiś fotelik dla dziecka, ale nie przykładamy wagi do tego jaki. Tymczasem niezwykle ważne jest, by sprzęt, w którym będzie podróżowało nasze dziecko był sprawdzony! Jesteście ciekawi, co jeszcze należy wiedzieć, zanim wsiądzie się z dzieckiem do samochodu?

Odpowiedni fotelik dla dziecka

Nie trudno nie zgodzić się z faktem, że jest to temat gorący. Niektórzy przywiązują do odpowiednich siedzisk dużą uwagę, inni kupują pierwszy lepszy sprzęt, często używany z komisu. Warto jednak przemyśleć odpowiednio kupno używanego fotelika. Zaopatrując się w takie siedzisko, nie wiemy czy nie uczestniczyło ono, np. w wypadku, przez co może posiadać ukryte wady i nawet podczas małej stłuczki, wyrządzić sporą krzywdę dziecku. Jeżeli chcemy kupić koniecznie fotelik używany, ze względu na ograniczony budżet, lepiej zapytać rodziny lub znajomych. Będziemy mieć wtedy większą pewność, że sprzęt jest sprawny. Ponadto, warto nie kupować pierwszego z brzegu siedziska, a tym bardziej z firmy, o której nic nie wiemy. Foteliki są bardzo różne, dobrze jest podpytać wcześniej rodziny lub znajomych, jaki sprzęt polecają. Najlepsze siedziska dla dzieci to takie, które są odpowiednie dla ich rozmiarów. Nie możemy kupować fotelików za małych lub za dużych. Pierwsze siedzisko, tzw. „nosidełko”, przeznaczone jest do dzieci do 13kg, mamy w nim możliwość ułożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy. Następny przedział to 9-18 kg, dzięki temu, możemy starszemu dziecku wymienić już sprzęt. Ostatni przedział to od 19 do 36 kg.

Przymiarki fotelika

Pamiętajmy, aby po zakup fotelika wybrać się z dzieckiem. Musimy go dopasować do odpowiedniego modelu i sprawdzić, czy mu wygodnie. Pod żadnym pozorem nie kupujmy sprzętu „na oko”, gdyż może okazać się źle trafiony! Następnie zamontujmy fotelik w aucie, sprawdźmy czy nic nie rusza się w poszczególnych miejscach i czy dobrze „leży” w naszym samochodzie. Najlepiej będzie, jeżeli sposób montażu fotelika pokaże nam sprzedawca w sklepie. Warto także sprawdzić niezawodność urządzeń na testach fotelików, które bez problemu znajdziemy w internecie.

Zabezpieczenia

Podróżując, wiemy, że ważny jest nie tylko komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo. Jako dorośli przypinamy się pasami bezpieczeństwa, ale także jesteśmy bardziej wyczuleni na jazdę. Małe dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, że może dojść do wypadku, a „zwykłe”, samochodowe pasy, są dla niego za duże, aby mogły go odpowiednio ochronić.

Przypinając dziecko w foteliku, pamiętajmy, aby dobrze zaciągnąć wszystkie sprzączki. Do prawidłowo zapiętego pasa, powinniśmy mieć możliwość wsadzenia jednego palca. Absolutnie nie może to być cała ręka. Dziecko nie może dusić się w foteliku, ale także nie może mieć zbyt dużo swobody. Dla maluchów warto postawić na foteliki tyłem do kierunku jazdy i w pozycji półleżącej, dziecko będzie miało możliwość przespania trasy. Warto także zainwestować w napinacz pasów, który spowoduje większą stabilizację fotelika. Najbezpieczniejszym miejscem dla dziecka jest usytuowanie go na środku tylnej kanapy, oczywiście, gdy mamy tam system ISOFIX. Jeżeli nie, najlepiej umieścić dziecko po stronie pasażera z tyłu, dzięki temu sprawnie będzie można go wyciągnąć – pasażer szybciej może zareagować i odpiąć dziecko.

Przepisy przewożenia dzieci w samochodach

W fotelikach muszą podróżować dzieci, które mają poniżej 150 cm wzrostu, natomiast dozwolone jest przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, o ile ma ponad 135 cm wzrostu, jest przypięte pasami, a jego waga przekracza 36 kg. Warto dodać, że dziecko może także podróżować bez fotelika, jeżeli w samochodzie 5 osobowym, nie można zamontować trzeciego fotelika, a dwójka pozostałych dzieci siedzi po bokach w foteliku, dziecko musi mieć jednak skończone 3 lata! Bez siedziska podtrzymującego może podróżować dziecko, które posiada udokumentowane przez lekarza przeciwwskazania do jazdy w foteliku. Zakazane jest natomiast przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez siedziska. Za złamanie zasad poprawnego przewożenia dzieci w samochodzie, grozi do 150 zł kary oraz 6 punktów karnych. Coraz częściej spotykana jest też kara zatrzymania uprawnień kierowcy, w przypadku rażącego naruszenia przepisów. Niestety duża część kierowców zapomina o tym, że prawo jazdy to nasz przywilej. Musimy je szanować. Choć sankcja jest wysoka, jest ona niczym w porównaniu z bezpieczeństwem pasażerów. Wszystkie nieprawidłowości mogą zakończyć się utratą życia.

Podróżując, cenimy sobie komfort jazdy, jednak pamiętajmy, aby przede wszystkim cenić bezpieczeństwo! Punkty karne czy nałożone mandaty, nie zwrócą na zdrowia albo co gorsza życia naszego dziecka w przypadku tragedii. Lepiej, gdy zaopatrzymy się w porządny fotelik zabezpieczający, nowy, bezwypadkowy. Jest to wydatek spory, często nadszarpujący nasz budżet, jednak lepiej go ponieść. Pamiętajmy także o porządnym usytuowaniu siedziska z tylu samochodu i przypięciu dziecka w taki sposób, aby pomiędzy sprzączki, dało radę wcisnąć się jeden palec. Warto prześledzić także testy wypadkowe w internecie danych modeli, dzięki temu zyskamy więcej pewności, że kupujemy sprzęt niezawodny.