fbpx Skip to content
opona

Opony – kiedy powinno się wymieniać + porównanie opon

Wymiana opon podstawą do bezpiecznej jazdy cały rok

Obecnie w Polsce nie ma przepisów regulujących kwestię wymiany opon w sezonie zimowym, jak to ma miejsce w pozostałych krajach unii. Brak obowiązku wymiany opon na zimowe nie świadczy o braku jego konieczności. W związku z nadchodzącą zimą warto jest rozważyć ich zakup aby uchronić się od potencjalnej kolizji. Zabezpieczenie się przed wypadkiem to podstawa do rozpoczęcia jazdy w okresie zmniejszonej przyczepności na drodze, a opony zimowe to zwyczajny zdrowy rozsądek którym powinien kierować się każdy kierowca.

Mimo że nie ma przepisów mówiących o konieczności zmiany opon, to każdy uczestnik ruchu i posiadacz samochodu powinien wiedzieć jakie normy muszą spełniać opony na których jeździ. Pierwszą rzeczą jest grubość bieżnika, który nie powinien być mniejszy niż 1.6 mm co jest minimum, aby uniknąć mandatu karnego. Eksperci zalecają, aby jeździć na oponach posiadających bieżnik o grubości co najmniej 4 mm co zapewnia optymalne właściwości opony na drodze. Nie regulują tego przepisy, jednak wymiana opon na zimowe jest zalecana przez ekspertów już od pierwszych przymrozków, kiedy średnia dobowa temperatura powietrza spadnie poniżej -7 stopni. Taka temperatura, oraz możliwość występowania gołoledzi na drogach daje idealne warunki do używania opon zimowych w codziennym użytkowaniu.

Opony zimowe, a jazda w trakcie sezonu letniego

Powstał mit jakoby opony zimowe ze względu na swój większy bieżnik lepiej sprawdzały się również latem… to błąd! Opony zimowe posiadają inną twardość niż ich letnie odpowiedniki tym samym, w trakcie wyższych temperatur podatne są na szybsze ścieranie. Jeżeli więc zależy nam na długim użytkowaniu, lepiej zakładać je zgodnie z przeznaczeniem.

Ubezpieczenie OC i postępowanie odszkodowawcze w związku z brakiem opon zimowych.

Jako że nie istnieją w polskim prawie przepisy regulujące konieczność zakładania opon zimowych, ich brak w trakcie wypadku nawet z naszej winny nie powinien mieć wpływu na przebieg dalszych wydarzeń. Jeżeli wypadek, bądź kolizja nie była z naszej winy a założenie opon zimowych potencjalnie mogło uchronić nas od wypadku ubezpieczyciel dalej nie ma prawa w żaden sposób zaniżać, czy też anulować wypłaty odszkodowania. Jest to nie zgodne z obowiązującym prawem. Oczywiście w dalszym ciągu wymagania co do jakości i stopnia zużycia opon muszą być spełnione, aby nie doszło do złamania prawa.

Jakich opon powinniśmy wystrzegać się na Polskich drogach?

Mimo, że bardzo bezpieczne i w trakcie zimy praktycznie niezastąpione, to w Polsce niestety nielegalne… a mowa o oponach z kolcami. Ten typ opon, popularny szczególnie w Skandynawii jest bardzo dobrym rozwiązaniem na mocno ośnieżone drogi, w lasach i na innych, mniej uczęszczanych szlakach. Za jazdę samochodem właśnie z takimi oponami kierowca może otrzymać mandat w wysokości 100 zł, a w szczególnych wypadkach policjant ma prawo zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny.

Porównanie opon

W zależności od warunków na drodze, zmieniamy opony dbając tym samym o swoje bezpieczeństwo. Aby wybrać najlepszą ochronę dobrze jest skorzystać z porównywarek internetowych gdzie znajdziemy bardzo duży wybór opon zimowych i letnich w różnych cenach. Warto także zapoznać się z opiniami innych użytkowników.

Czym różnią się opony letnie od zimowych? Na pierwszy rzut oka różnica jest oczywista. Jest to bieżnik, który w przypadku opon zimowych ma bardzo agresywną strukturę, pozwalającą mu “wgryzać” się w śnieg i utrzymywać auto w pełnej przyczepności do nawierzchni. Opony letnie to natomiast kompromis między bieżnikiem, który styka się z nawierzchnią, a rowkami odprowadzającymi wodę zapobiegając poślizgom. Różnica opiera się nie tylko w samej strukturze bieżnika, ale również rodzaju materiału użytego do produkcji opony. Na pierwszy rzut oka opony renomowanego producenta są niemal identyczne jak te oferowane w dyskontach, jednak podczas ich porównania okazuje się, że na drodze zachowują się zupełnie inaczej. Duża różnica między oponami wynika z ich twardości. Renomowani producenci wytwarzają opony, które nawet w niskich temperaturach zachowują wysoką elastyczność, dając odpowiednią przyczepność, co nie jest standardem w przypadku chińskich zamienników. Tutaj możemy dojść do bardzo ważnej rzeczy jaką jest jazda na “zimówkach” w okresie letnim. Używanie opon zimowych, które z natury są bardzo miękkie i elastyczne w warunkach zwiększonych temperatur nie przyniesie nam żadnych dobrych rezultatów, oprócz szybszego zużycia się samej opony. Auto jeżdżące na zimówkach w trakcie lata nie prowadzi się stabilnie, a sama opona może mieć bardzo duży wpływ na spalanie. Warto także pamiętać, że wraz z upływem lat właściwości gumy zmieniają się - opona staje się twardsza, a więc nasze auto gorzej trzyma się drogi. Więc naszym kryterium wymiany opony nie powinien być jedynie stan bieżnika, ale także jej wiek.

Z jakich marek opon najlepiej korzystać?

Zakup opon znanych marek, w zależności od wielkości z pewnością jest dosyć dużym wydatkiem, jednak zważywszy na jakość prowadzenia i poprawę bezpieczeństwa warto zapłacić nieco więcej. Poza tym, w większości przypadków nie jest to zakup na jeden sezon, tylko na dłużej.