Skip to content

Ekologia w służbie motoryzacji

droga przez las
Nasza firma, znajdująca się na obszarach Zielonych Płuc Polski, na przyrodniczo pięknym Podlasiu, jest szczególnie zainteresowana kwestiami ekologii. Zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest środowisko, które nas otacza. To co zostawimy po sobie naszym dzieciom i wnukom nie może im przecież szkodzić i ich truć. Dlatego profil naszej działalności jest oparty także o ekologiczne rozwiązania w motoryzacji.


Jeśli jesteśmy w temacie środowiska i turbosprężarek, sama zasada ich działania sprzyja ekologii. Idea odzyskania energii ze spalin do polepszenia osiągów silnika okazała się słusznym kierunkiem w rozwoju jednostek napędowych wszelkich pojazdów. Turbina odzyskuje część energii ze spalin i przekazuje ją na sprężarkę, dzięki której do silnika trafia większa ilość powietrza. Urządzenie to jest zbudowane jako dwa elementy połączone wałkiem z łożyskowaniem- stąd nazwa- turbosprężarka. Dzięki tej metodzie nie potrzebujemy już silników o ogromnych pojemnościach, emitujących nieporównywalnie większe ilości zanieczyszczeń. Przy zastosowaniu tego rozwiązania jednostka napędowa nie musi być aż tak duża, żeby osiągnąć moc taką jak silnik bez turbosprężarki. Sam fakt przeprowadzenia regeneracji również sprzyja ochronie środowiska. Zamiast kupować nowe elementy, zużywając przy tym cenne surowce i wykorzystywane przy ich produkcji niezbyt ekologiczne procesy technologiczne, wykorzystujemy elementy, które możemy użyć ponownie.

Również w samym procesie regeneracji możemy wesprzeć nasze środowisko. Prawidłowe ustawienie turbosprężarki na flowbench-u CIMAT, zgodnie z nastawami zaleconymi przez producenta turbosprężarki zapewni prawidłowe spalanie, przez co nasze auto nie będzie za nadto szkodziło środowisku.

Oczywiście w pojazdach zastosowana jest pełna gama rozwiązań mających podłoże ekologiczne. Na przykład zawory recyrkulacji spalin, mające za zadanie wprowadzenie części spalin do komory spalania, przez co zwiększa się jego efektywność. Dzięki temu większa część paliwa zostaje spalona i mniej zanieczyszczeń wydobywa się z jednostki napędowej.

Kolejnym rozwiązaniem są przeróżne filtry i reaktory katalityczne (pot. katalizatory). DPF/FAP, SCR, DOC- te skróty nie powinny nas już dziwić, w końcu stają się naszą codziennością. Przefiltrowują one odpowiednio spaliny, aby spełnić nawet najbardziej wymagające normy. Nasza firma zajmuje się również czyszczeniem i regeneracją tychże filtrów i katalizatorów.

Dzięki temu z pewnością nasza firma jest proekologiczna i pro-środowiskowa. Staramy się zapewnić lepsze jutro już teraz. Rozwiązania technologiczne stosowane w naszej firmie pozwalają doprowadzić do świetności turbosprężarki, filtry i katalizatory w zgodzie ze środowiskiem.